Naziv projekta: Obitelj danas za buduće sutra
Finanacira: Grad Zagreb
Trajanje projekta: 1.10.2023-30.4.2024.
Nositelj projekta: Udruga Ozana, Ulica grada Vukovara 235
Partner: Centar Sunce, Albaharijeva 2 (Kontakt Božica Križanić, mob: 092 1710 140)
OPUŠTAJUĆE ANTISTRES METODE UZ ZVUKOTERAPIJU ZA RODITELJE TE DJECU I ODRASLE S TEŠKOĆAMA
Rezultati
Jačanje mentalnog zdravlja roditelja i njihove djece. Prevencija moguće štete nastale kontinuiranim stresom zbog brige i skrbi. Obitelji osnažene i povezanije, lakše i uspješnije funkcioniranje u socijalnoj okolini. Radionice će se provoditi s djecom te mladim i odraslim osobama s invaliditetom te njihovim roditeljima. 5x za osobe (djecu) s teškoćama do 5 korisnika (Centar Sunce) i 5x za 15 osoba s intelektualnim teškoćama (Ozana) i 3x za 4 roditelja osoba s teškoćama
Nositelj
Silvia Tomić Bilan, dipl. pedagog i sociolog, praktičar Peter Hess zvučne metode, ekspert KliK-Peter Hess zvučne pedagogije.
Termini zvukoterapije za djecu s teškoćama u razvoju iz Centra Sunce: četvrtkom u 19 sati, od 1.02.2024. do 29.02.2024. godine
Adresa održavanja: Ulica grada Vukovara 235, Zagreb
Broj radionica: 5 radionica (pet četvrtaka za redom) za djecu iz Centra Sunce
Prijave: info@ti-si-sunce.hr
Metode rada:
Primjena „Peter Hess“ zdjela u radu s korisnicima, vježbe disanja, elementi progresivne mišićne relaksacije. Opuštajuće antistres metode. Grupni rad, interaktivne radionice.
O „Peter Hess“ metodi – primjena zvuka u terapijske svrhe
Primjena zvuka u terapijske svrhe polazi od premise da je Svijet zvuk, a zvuk je vibracija koja se širi zrakom (mehanički val frekvencija od 16Hz do 20KHz- to je raspon koji čuje ljudsko uho.).
Kod primjene zvuka u terapijske svrhe koristimo Peter Hess terapeutske zvučne zdjele, koje prvenstveno koristimo, zbog njihovog iznimno vibracijskog svojstva prilikom izvođenja zvučne masaže, a potom kod zvučne kupke, zvučnoj pedagogiji i prevenciji zdravlja.
Za razliku od klasičnih instrumenta , zvuk zvučne zdjele ne predstavlja egzaktan niz harmonijskih nad tonova (osnovni ton + nad tonovi=višekratnici frekvencija osnovnog ton). Zvuk zvučnih zdjela „nije harmoničan“ tu se radi o kombinaciji šuma i harmonijskih zvukova.
Kod primjene zvuka u terapijske svrhe koristimo kombinaciju zvučnih zdjela i to: Zdjeličnu (106-935Hz) , Srčanu( 207-1180Hz); Univerzalna ( 104-2800Hz).
Tijekom slušanja zvučnih zdjela, zvuk se preko vanjskog, potom unutarnjeg uha prenosi preko slušnog živca koji šalje živčani impuls u mozak i gdje aktivira obrasce u pojedinim područjima mozga (Auditivni korteks), sto ima za cilj da različitim zvučnim zdjelama aktiviramo i stimuliramo različite snopove živčanih stanica.
Zvučne zdjele doživljavamo i taktilno. Preko kože i dodira dolazi do percipiranja zvuka koji se putem osjetilnog živčanog impulsa prenose preko mozga do somato-senzornog korteksa s ciljem poboljšanja samoopažanja i tjelesne percepcije- fokusiranja na trenutak. Tijelo je naš glavni kontaktni medij za unutarnji i vanjski svijet , te njime opažamo podražaje i impulse, primamo važne signale te komuniciramo.
Program koji se provodi u udruzi obuhvaća elemente zvučne pedagogije u svrhu ostvarivanja zvučne komunikacije gdje se članove kroz igru i učenje osjetilima upoznaje sa elementima zvučne metode. Kroz igru i učenje možemo potaknuti i unaprijediti razvoj kognitivnih i emocionalnih sposobnosti kod djece. Djelovati na senzibilizaciju, podizanje svijesti, potaknuti i osnažiti samopouzdanje te ojačati osnovne vještine koje su potrebne za percepciju, učenje i rješavanje problema.
Fizičke vibracije zvučnih zdjela stvaraju vibro –taktilne podražaje koji se mogu koristiti za specifične stimulacije. Slušno podražavanje harmoničnim zvukovima opušta i smanjuje stres te omogućuje cjelovit doživljaj tijela. Važnost opuštanja, čija je primarna svrha ove metode je mnogobrojna. Budući da zvuk zvučnih zdjela uvodi osobu u jedan meditativan proces, tijelo ulazi u proces regeneracije, aktivira se dio :
-limbičkog susava (amigdala) koji je odgovoran za emocije,
-zatim hipokampus- emocije i pamćenje,
-prednji cingularni korteks- pažnja i budnost,
-hipotalamus i srednji mozak- za vegetativna stanja.
Fiziološke karakteristike opuštanja: -utječe na Neuromuskularni sustav, Kardivaskularni, Respiratorni, Središnji živčani sustav( povećanje Alfa i Theta valova) , metabolizam ( razina šećera, kolesterol, kortizol).
Psihološka obilježja opuštanja: mentalna svježina, povećanje pažnje i budnosti, asocijativnog mišljenja, afektivna ravnodušnost, smanjuje se hiperaktivnost…
Benefiti zvučne terapije su mnogostruki od dubokog opuštanje i otpuštanja, do harmoniziranja svake pojedine tjelesne stanice te opće regeneracije i revitalizacije. Dubinski djeluju na tjelesne strukture oslobađajući mišićnu napetost, stimuliraju i ujednačavaju lijevu i desnu moždanu polutku, opuštajući tijelo i aktiviranje parasimpatikusa.
Izravni korisnici projekta
15 osoba s intelektualnim teškoćama dobi između 22-52 godina (Ozana)
5 Djece s teškoćama u razvoju u dobi 4-18 godina ( Centar Sunce)
4 Roditelja/ skrbnika dobi između 45 – 60 god (Ozana)
1 volontera uključenih u realizaciju aktivnosti (Ozana)
Neizravni korisnici
8 Roditelja/ skrbnika osoba s teškoćama korisnika OZANE dobi između 45 – 85 godina
20 Rodbine, prijatelja korisnika OZANE, čl lokalne zajednice koji će indirektno biti upoznati sa dobrobiti provođenja programa
1 predstavnika medija